Астигматизъм – това е аномалия на рефракцията на окото, при която светлинните лъчи не се фокусират точно върху ретината. Това е свързано с формата на роговицата и лещата на окото.
Това е вродено състояние и може да се предаде по наследство. В периода на растеж на организма до 16-20 години /особено когато е свързан с късогледство/ е възможно известно увеличаване на тази рефракционна аномалия. След завършване на растежа астигматизмът не се променя с времето.
При по-слаби степени на астигматизъм може да се постигне нормално зрение в резултат на нагаждане на окото с помощта на вътреочни мускули. Това води до оплаквания от зрителна умора и замъгляване на образа, както и до развитие на хронични възпалителни процеси /конюнктиви, блефарит/.
Основното лечение на астигматизъм е изписване на корекционни очила, т.нар. цилиндрични лещи. За по-точно измерване се прилага предварително разширение на зеницата с капки-циклоплегия, след което се извършва изследване с авторефрактометър /компютърно/. Очилата трябва да се носят постоянно както за подобряване на зрението – получаване на ясен образ върху ретината, така и за предотвратяване на редица болестни прояви като главоболие, бърза зрителна умора, зачервяване и дразнене на очите, поява на възпаления и други усложнения.
Когато окото е спокойно и не ни се иска да носим очила, е възможно да се използват контактни лещи. Съвременните меки контактни лещи /включително и за еднократна употреба/ са подходяща алтернатива при по-ниски степени на астигматизъм. Да не се забравя, че носенето на контактни лещи крие опасности от увреждане на роговицата. При по-висок диоптър по-подходящи са твърдите контактни лещи.
Съществува едно заболяване – кератоконус, при което роговицата постепенно изтънява повече в центъра и се деформира във форма на конус. В началото то се проявява с развитие на астигматизъм, който непрекъснато нараства. При напреднал кератоконус зрението не се повлиява от корекционни очила и контактни лещи и се налага оперативно лечение с трансплантация на роговица – кератопластика.