Много важна и приятна традиция всяка година е Новогодишната баница с късмети на българската трапеза. Без нея някак не можем да посрещнем Новата Година и обикновено сякаш тези късмети винаги се сбъдват. Всеки помни през цялата година какъв късмет е изтеглил от Новогодишната баница. Затова с трепет и много желание я подготвяме и поднасяме в Новогодишната нощ.
Баницата е традиционно българско ястие, въпреки че в различните краища на страната вариантите са различни. Солена или сладка, вита или наложена, баницата си остава задължителното и най-желано ястие на трапезата.
Като класическа Новогодишна баница с късмети обаче почти навсякъде се приема баницата със сирене и яйца. Най-добре е ако може да бъде разточена по домашному, но ако няма такъв майстор в семейството, може да се направи и от готови точени кори. Важно е да се приготви у дома и то в деня – 31-ви декември. Обикновено тази баница се раздава след настъпването на Нова Година, точно на Васильов ден и какъвто късмет ти се падне, такава ще е Новата Година.
Как да си приготвим Новогодишна баница с късмети от домашни точени кори
Като начало е важно да си приготвим късметите. В миналото за късмети нашите баби са слагали дрянови пъпки, които са наричали за късмет, здраве, благополучие, плодородие. В днешно време късметчетата, които поставяме в баницата са обикновено написани на компютър и са доста забавни. Добре е след като ги приготвим да ги увием в малко тънко фолио и тогава да поставим в баницата. Така избягваме риска да прочетем трудно посланието в тях тъй като се омазняват и се нарушава целостта им в баницата при печене.
Ето и някои избрани късметчета, които може да използвате:
С Новата година идва и късметът нов – ще срещнеш своята истинска Любов!
***
За слава и много фенове се стягай – от късмета си не бягай!
***
Ще получиш повишение – заслужаваш го и това е без съмнение!
***
Късметът ти е май някъде далече – за чужбина се стягай човече!
***
През Новата година с венчален пръстен ще си ти пленен – бъди благословен!
***
Ако искаш да сполучиш – май ще трябва пак да учиш!
***
Пада ти се нов апартамент – май късметът пак е твой патент!
***
Таз година ще ти провърви – ще имаш много пари!
***
Колата стара ще смениш – бизнес ти се пада печеливш !
***
Смело върви напред – късметът ще винаги със теб!
***
Таз година ще сполучиш – нова работа ще получиш!
***
Любов около теб витае – Купидон ще те омае!
***
Мързел ти се пада – ще си почиваш и ще си поспиваш много!
***
В нова къща догодина, ще посрещнеш Новата Година!
***
Голяма сума ще спечелиш – Джакпота ще уцелиш!
След като сте готови с късметчетата, може да пристъпите към приготвяне на баницата
Необходими продукти:
Брашно – 800 гр.
Масло – 200 гр
Сирене краве – 400 гр.
Кисело мляко – 200 гр
Яйца – 6 бр.
Сол -1 ч. л.
Оцет – 1 суп. лъжица
Бакпулвер – 1 пакетче
Начин на приготвяне:
Замесете брашното със солта и оцета до гладко тесто. Месенето трябва да бъде продължително и търпеливо докато усетите, че тестото е вече съвсем гладко. След това разделете тестото на отделни 9-10 топки. На предварително набрашнен плот започнете да разточвате корите с големината на тавата, в която ще печете баницата. Всяка от корите трябва да стане прозрачно тънка.
В отделен съд направете сместа за баницата: натрошете сиренето и прибавете към него жълтъците, които предварително сте отделили от белтъците. В киселото мляко, което е в отделен съд прибавете разбити на сняг белтъците и бакпулвера. След това го прибавете към сиренето и жълтъците. Разбъркайте сместа като прибавяте предварително леко разтопеното масло.
Започва същинското подреждане на баницата. В добре омазнена тавичка започнете да подреждате корите като всяка от тях поръсване със сместа от яйца и сирене. Някъде по средата на подреждането, наредете късметчетата, добре опаковани с фолио. След последната кора може да изсипете равномерно остатъка от сместа върху баницата и да я сложите вече в печката. Печенето е на умерена фурна.
След като се изпече, баницата се изважда от фурната и се завива с кърпа за да се задуши. Може и да се намаже малко с масло докато е гореща. Реже се на парчета така, че във всяко парче да има късметче, което се обмисля още при подреждането на късметите.