Пържените храни са изключително вредни за децата. Те съдържат химическо съединение, което се получава в резултата на промяната на структурата на мазнините при загряване над 190 градуса по време на процеса на пържене. Това химично съединение се нарича Акриламид и участва в състава на полимер, от който всъщност се произвеждат пластмасовите опаковки, някои лепила, бои, смоли и почистващи препарати.
Последни изследвания са доказали, че съединението Акриламид може да предизвика генни мутации вследствие увреждане генетичния материал на клетката, а освен това има силно канцерогенно действие. Прекомерното хранене на децата с пържени храни може да провокира ракови заболявания на храносмилателната система. Установено е, че при пърженето в резултат на високата температура и промяната на структурата на самите мазнини от интензивния процес, се отделят свободни радикали. Тези свободни радикали представляват молекули с висока енергия и са изключително вредни за физиологичните процеси в човешкия организъм. Те са в състояние да доведат до сериозни генетични промени в клетката, особено ако се прекалено много.
За децата е абсолютно недопустимо да се хранят с храни, които са подложени на подобна обработка. Не случайно през последните години лекари и здравни организации алармираха и подеха инициатива за абсолютна забрана на пържени храни в детските градини и училищните столове. Въпреки това все още не е напълно прекратено предлагането на децата по заведенията пържени храни.
Много родители също си позволяват да купуват на децата си чипсове, приготвят пържени филийки за закуска, мекици и т.н.
Звучи стряскащо, но всички лекари и СЗО са категорични, че децата не бива да се хранят с пържени храни. Всички обичаме пържените картофки, пържоли и какво ли още не, но дори и възрастните трябва да ограничим пържените храни до най-много един път на 10 дни и винаги да пържим сами това, което ядем във фритюрник с ограничение на температурата до 190 градуса. Повечето от съвременните фритюрници имат това ограничение.
Друг съвет е да се пържи предимно с кокосово масло или други мазнини, които са богати на наситени мастни киселини, които са с по-висока устойчивост на загряване.
Винаги сменяйте мазнината и ако я оставите случайно за 1-2 дни, трябва задължително да се съхранява на студено и тъмно, най-добре в хладилник.
Никога не хранете дете под 3 годишна възраст с пържени храни.