Доскоро скептичен към сглобяемите къщи, българинът вече започва да свиква с мисълта, че не е нужно да строи дом с години, да копае дълбоки основи и да лее бетонни плочи като може само за няколко месеца да си построи дом, използвайки новите съвременни технологии.
Все по-често особено младите хора започват да избират като алтернатива на нов дом сглобяема къща. Предлагането на различни технологии става все по-голямо, а има детайли, които трябва да се имат предвид когато се избира технологията и фирмата, която я предлага.
Строителството на дом е приятно, но доста трудно начинание, особено в България, която с десетилетия не може да излезе от икономическа криза и е най-бедната държава в Европейския съюз. И все пак за смелчаците, нека обясним кои са технологиите за строеж на сглобяема къща и препоръчаните от тях за нашите климатични условия. Като всяко нещо и сглобяемите къщи имат както предимства, така и недостатъци и е добре да се информираме своевременно за тях. Документацията обаче и за тях е почти същата както при традиционното строителство и отнема почти същото време. Може би само разрешителното за строеж се получава по-лесно поради олекотената конструкция и по-малката зависимост от вида на терена и парцела, на който сме решили да строим. Малко по-лесно се осъществяват и ВИК инсталациите, а ако се спрете на собствена домашна пречиствателна станция нещата се опростяват значително.
Красивите „американски тип“ сглобяеми къщи
Да започнем от американският тип сглобяеми къщи със скелетно-гредови конструкции. Дървото по принцип е материал, който участва традиционно в строителството на къщи в България, но при сглобяемите къщи американски тип, то е основна градивна конструкция и тези къщи са значително по-леки и затова при добро изпълнение са изключително устойчиви на земетресения. Това е предимство, което не е за пренебрегване. Като прибавим топлината и уюта, които дървото дава в един дом и това, че строителството не отнема повече от 4 до 6 месеца, то една такава къща става много по-привлекателна за повечето хора.
Особен недостатък си остава обаче, че дървото е доста лесно горим материал и ако се спрете на този вариант строителство е нужно да има сериозно обезопасяване. Освен за пожароустойчивост е нужно обезопасяване и против дървояди, плесени и гъбички, което изисква сериозна предварителна обработка на дървения материал.
Сглобяемите къщи със скелетно-гредови конструкции много лесно се превръщат в модерен нискоенергиен дом тъй като в стените им се вгражда топлоизолация от съвременни материали, която може да бъде:
– Каменна вата – произвежда се от вулканична скала и е със сериозна плътност и изолационни качества. Сериозно предимство е, че е пожароустойчива и е естествен материал, който дава висока степен на звукоизолация.
– Пенополиуретан – това е изолационен материал с по-добри топлоизолационни качества от каменната вата, но не е толкова пожароустойчив и не е добър звукоизолатор.
– Стиропор – добри топлоизолационни качества, но е лесно запалим и с лоши звукоизолационни качества.
Когато избираме технологията за сглобяема къща е много важно да се съобразим с климатичните особености на мястото, където сме решили да бъде нашия дом. Високата влажност, сеизмичната активност на района, резките климатични промени и др. особености са от особена важност и трябва да бъдат съобразени от фирмата изпълнител. Никога не бива да се пести от изолация и качествени материали. Дървената конструкция от добре обработено дърво с изолация от каменна вата с плътност 40-50 кг. на м3 е добро решение според специалистите за една нискоенергийна сглобяема къща от „американски тип“.
Сглобяеми къщи с метална конструкция
Това са сглобяеми къщи са с носеща конструкция от кухи метални профили, сглобяващи се чрез заварки или болтове. Този тип конструкции са много устойчиви на земетресения. Ако искате къща на два етажа е възможно поставяне на специални противоветрени връзки, които я правят още по-стабилна. Съществува и възможност за надстрояване при тези къщи като височината не бива обаче да превишава 5 етажа.
Изолацията е като при другите къщи с дървена конструкция, но особеното при металната е, че самата конструкция трябва също да бъде добре изолирана за премахване на термомостовете. Освен това този тип сглобяеми конструкции изискват задължителна и добра мълниезащита.
В повечето случаи независимо от типа конструкция, стените на сглобяемата къща са многослойни панели тип сандвич, които са предварително готови и са с много добри изолационни качества. Пълнежът от минерална вата прави тези стени често много по-енергоспестяващи от тухлен зид, а шумоизолацията е още по-добра.
Обикновено сглобяемите къщи са много красиви. В повечето случаи са с готови проекти и имаме възможност за голям избор. Иновативните строителни материали като WPC декинг например, биха могли да придадат невероятна красота и същевременно устойчивост на всякакви атмосферни условия. Ако изберем правилно фирмата изпълнител за да се спазват стриктно всички технологии при строителството, то бихме могли за около 6 месеца да се сдобием с нов дом до ключ.
Винаги когато избирате фирма, искайте да видите построени от нея къщи и задължително разговаряйте със собствениците им.
Сглобяеми къщи с конструкция от дървени трупи
При този тип строителство се използва конструкция от цилиндровани трупи като те са така конструирани, че има специфична закопчаваща сглобка за точно припасване на елементите и стените. Обикновено между самите греди има и уплътняваща лента, а на външните стени се прави изолация или от каменна вата или дървена облицовка. Самите стени са от слепени дървени греди (два или три слоя) със сглобка като в местата на пресичане има специално кръстосано сглобяване.
Покривът им е от дърво като се изгражда от дървени ферми с плътна обшивка от дърво – добре обработени греди. Прозорците и вратите също са дървени от масивна иглолистна дървесина и затова този тип сглобяеми къщи се наричат – дървени къщи от руско-финландски тип.
Дървените къщи от руско-финландски тип стават приказно красиви и са много топли и уютни. От изключителна важност при тях е качествената предварителна обработка на дървото и пожарообезопасяването, което всъщност е от значение за всеки дом. Животът на един такава къща не е в никакъв случай по –кратък от традиционното тухлено строителство, а топлината и уюта в него са много повече.
Сглобяемите къщи във всичките им варианти и технологии стават все по-популярни поради сухият тип строителство, бързите срокове и все по-добрите цени. Една такава къща е много по-непрентенциозна както към терена и мястото, с което разполагаме за строеж, така и по отношение на изготвянето на нужната документация за узаконяването й.
От изключителна важност е обаче да се избере правилният строител и да се спазва стриктно технологията на строителство с качествени материали без да се пести от тях с цел по-голяма печалба. Разбира се, това е от първостепенна важност за какъвто и да било тип строителство.
hubavi sa no ne davate cenata za edna kashta