Абитуриентският бал винаги е нещо бленувано и смятано за един повратен момент в живота на човека. Емоциите около подготовката отнемат месеци на родители и зрелостници, свързани са с доста разходи, но и с много положителни емоции и приятни мигове. Накрая бленуваният ден идва, всички са много щастливи, красиви като от приказките и изпълнени с надежди. Но все пак приказната нощ преминава и в следващите дни, когато емоциите по-отшумят, възниква въпроса: А сега накъде?
Много от абитуриентите се стремят към продължаване на образованието си, но не всички успяват, а дори да успеят, пак им се налага да потърсят източник на допълнителни доходи, за да могат да се издържат. Отдавна правилото, което в миналото звучеше като виц – „ Учи за да не работиш! „ , се е обърнало в „Работи, за да може да учиш!”
И така в тази статия ще се опитаме да помогнем на абитуриентите да се подготвят за първите интервюта за работа. Какво могат да очакват младите хора от първите си контакти с евентуалните работодатели и какво търсят работодателите в младите хора за работа?
1. Профила Ви в социалните мрежи
Колкото и може би младият човек да не и предполагал, но се оказва, че представянето му в социалните мрежи в този момент играе доста голяма роля. Работодателите все по-често търсят в Интернет информация относно кандидатите за работа.
Бъдете сигурни, че ще разгледат профила Ви в социалната мрежа, личният Ви блог и всякаква друга информация в Интернет, преди да Ви наемат. Затова проверете дали не сте се компрометирали в социалното пространство. Крайните мнения по чувствителни политически, религиозни др. теми, може да Ви навредят.
Публикуването на снимки и клипове от купони с тинейджърски геройства до вчера може и да Ви е било забавно, но днес вече може да е проблем, особено ако профилът ви е публично достъпен.
2. Всички работодатели търсят умения
Уменията Ви веднага след завършване на средното си образование е нормално да не са много, но да бъдеш комуникативен е ценно умение, което работодателя цени. Ако го притежавате, покажете го. Освен това не забравяйте, че способността да се пишат имейли, работа с електронни таблици и документи са важни за почти всякаква позиция и ако Вие вече го умеете е важно да го споменете в интервюто и автобиографията си.
3. Качества на лидер
Лидерските качества се ценят – ако ги имате, покажете ги, но внимателно. Повечето работодатели твърдят, че биха наели хора с проявени лидерски качества в досегашния си опит, бил той като ръководители на ученически организациии ли други сдружения.
Предполага се, че такива хора са по-организирани и по-отговорни.
4. Вашият опит
Ако през ваканциите сте поработвали, макар и за малко пари и каквото и да е, не забравяйте да го споменете. Това е гаранция за изградени трудови навици и ще бъде оценено от работодателите. Освен това всяка работа в която и да е сфера е някакъв опит.
5. Познания за работата, за която кандидатствате
Когато влизате на интервю за работа, трябва предварително да сте се подготвили за позицията, за която кандидатствате. В Интернет има много информация – просто почетете, поинтересувайте се. Добре е да покажете достатъчно добро познание за задълженията и отговорностите за конкретната позиция, за която кандидатствате.
6. Покажете добро и ведро настроение
Сериозното и мрачното и представяне не е за препоръчване. Усмихвайте се и се дръжте естествено, но без да прекрачвате границата на прекалено оптимистично и приятелски настроено поведение.
И най-важното – бъдете себе си. Не забравяйте, че работодателите, при които кандидатствате със сигурност са с повече житейски опит и няма как да бъдат подведени. Не се и опитвайте, защото от това само ще загубите. Не се правете на това, което не сте.
Не лъжете и не преигравайте. Бъдете истинският и желан бъдещ работник или служител с желание за реализация и готов да научите всичко ново, което би Ви предложила новата позиция и помнете, че началото винаги е трудно и винаги се почва отдолу и само с усилия, работа и лоялност се върви нагоре.
Успех!
Много актуална статия за абитуриентите. Вярвам, че за повечето от тях балът е почивка и разнообразие, а не крайна цел.