Играчките са много важен елемент, допринасящ за развитието на детето. Те допринасят много за поддържане радостно настроение, подпомагат развитието на говора и движенията. При по-добро настроение условнорефлекторните връзки се създават по-лесно и по-бързо укрепват. Детето има нужда от обстановка и играчки, които да предизвикват приятни усещания, радост и весело настроение. Положителният емоционален тонус се създава и поддържа чрез внимателно и мило отношение към детето, подходящи играчки и създаване на разнообразие.
Видът на играчката и характерът на играта зависят от възрастта на детето и степента на неговото нервно-психично развитие. През първите месеци се използват предимно играчки с ярки цветове, произвеждащи определени звуци, за развитието на слуховото и зрителното съсредоточаване, движенията на главата и хватателните движения. През второто полугодие са необходими играчки с определена форма, наподобяващи животни, птици, хора, за да могат да си използват както за развитието на съсредоточаването и движенията, така и за развитието на говора. През втората и третата година се използват играчки, които изискват по-активно отношение от страна на детето: количка, която то може да вози, кубчета, които да реди и т.н.
По-късно децата трябва постепенно да се приучат към самостоятелни занимания под контрол на възрастен. След третата година могат да се поднасят и играчки с по-сложно устройство.
Не бива детето да се отрупва с много играчки наведнъж, тъй като вниманието му се разкъсва и то лесно се изморява. Играчките трябва периодично да се подменят: играчка на която детето се е наситило, се прибира и след известно време му се дава отново.
Много важно е играчките да бъдат безопасни със заоблени форми, без никакви остри ръбове и остриета и от безопасни материали. Боята, с която са боядисани, трябва да бъде безвредна. Детските играчки трябва да могат много лесно да бъдат почиствани и дезинфекцирани. Затова най-удобни са тези, които са направени от гума и пластични синтетични материали.
Всички деца обичат плюшени играчки и много от тях дори заспиват с плюшения се любимец. Любимата играчка дава сигурност на малкия човек. Тя е негов приятел. Детето разговаря с нея, споделя мисли, води я на разходка, спи с нея. Тя е неговият пръв другар в живота. Внимателно трябва да подбираме обаче плюшените играчки за своето дете. Те не трябва да бъдат прекалено големи, за да може мъникът самостоятелно да ги носи, гушка и мести. Децата често използват плюшените играчки за куклен театър. В ръцете на детето плюшените играчки оживяват – те си ходят на гости, говорят помежду си. Детето общува с играчките като променя гласа си и ги превръща в актьори. То само измисля сюжета на собствената си игра. В този своеобразен театър, детето е режисьор и водещ и затова играчките трябва да са подходящ размер и лесни за почистване.
Играчките са актьори в тази игра, които се управляват от режисьора – детето.
Плюшените играчки са от най-честите любими играчки на всяко дете. Всеки от нас в детството си е имал любимо мече или катеричка, или зайче и го помним, защото той е бил първият приятел в нашия живот. Любимата играчка може е опора и сигурност за развиващия се вътрешен свят на малкото дете, част от неговия неговият душевен живот. Тя е навсякъде с него, дори в леглото. Когато детето е болно любимата играчка облекчава страданията му от болестта, помага му да се адаптира и в детската градина, което е нов етап от живота му, свързан с раздялата с най-близките.
Ролята на подобен любимец е изключително съществена при деца, които са по-чувствителни по натура и по-трудно се приспособяват към нова обстановка. Такива деца постоянно притискат към себе си любимото мече или зайче и физическата близост с тях има дава усещане за защитеност и безопасност.Любимата играчка дава увереност на детето.
За съжаление обаче тези играчки направо могат да гъмжат от бактерии ако не се почистват често. Понякога могат да предизвикат и алергии при някои деца. Затова е много важно родителя непрекъснато да следи и да е в контакт с детето и неговия любимец и ако трябва с негово участие да поддържа играчката винаги чиста.
Когато се купуват подобни играчки, внимателно трябва да се четат етикетите, защото е важно да могат да се перат и в пералня. Колкото по-лесна за почистване е плюшената играчка, без да се променя качеството й, толкова по-добре. Малкият човек ще бъде разочарован ако неговият любимец промени външния си вид, а това не е и възпитателно. Едва ли един обезцветен парцал, който някога е бил сладко зайче, може да сформира естетически възгледи върху Вашето дете.
Затова изпирайте винаги плюшените играчки на детето с бебешка прах за пране и бебешки омекотител при възможност на 30 градуса, но по-често.
Когато купуваме играчки за детето си, независимо какви са, трябва винаги много да внимаваме. Играчките трябва да не вредят на детето ни, а да помагат на неговото развитие. Те трябва да бъдат безопасни, естетически издържани и лесни за поддържане. И не по-малко важно е – да отговарят на неговата възраст.