Летните жеги са непоносими, а Вие вече сте си купили нов климатик, но ще го монтират чак след 4 дни. Неприятно, но все пак в сезона, в който се поставят климатици, фирмите са доста натоварени и трябва да се съобразите с графика им.
Прокрадва Ви се идеята сами да монтирате климатка и да не чакате? Не е невъзможно! Стига да имате все пак някакви технически познания! Резултатът ще е по-бързопреодоляване на жегите и спестяване на поне 100-150 лв.
И така, разопаковайте всичко и вижте с какво разполагате за да знаете и какво трябва предварително да си набавите за монтажа.
От какво всъщност ще имате нужда освен двете тела на климатика-външно и вътрешно ?
1. Стойка за външното тяло, за която всъщност трябва и добре да помислите къде ще поставите предварително
2. Скара за вътрешното тяло
3. Дюбели и винтове
4. Комплект медни тръби, които да са с гайки на тях и направени конуси – до 12 000 BTU на климатика цолажа им е 1/4 и 3/8
5. Един 3-ка кабел – фаза / маса /земя кабел за външното тяло – метража трябва да прецените за да стигне до контакта, който ще ползвате.
6. Един 4 жилен кабел за между външното и вътрешното тяло
7. Дренажна кондензна тръба – 5/8 цола
8. Бандажна лента и евентуално PVC канали за прикриване на кабелите по стената по стената
9. Добра бормашина и комплект отверки и инструменти
Преценете всички дължини на кабели и тръби предврително за да сте сигурни, че ще са съобразени с разстоянията между двете тела и ел. захранването.
След като сте сигурни, че разполагате с всичко необходимо вече може да започнете монтажа
1. Наложете скарата за вътрешното тяло, отбележете мястото за пробиване и след това разпробийте и сложете дюбелите. Поставете скарата и я монтирайте с винтовете.
2. По същият начин монтирайте и стойката за външното тяло.
3. Пробивате стената за връзката между външното и вътрешното тяло ако това се налага.В повечето случаи е така.
4. Поставяте и завивате външното тяло на стойката му
5. Монтирате вътрешното тяло на предварително поставената скара.
6. Взимате 4 жилният кабел, дренажната тръба и 2-те медни тръби и добре ги обвивате заедно с бандаж лентата като много добре ги опаковате, защото лентата ги пази и изолира както от слънцето, така и улеснява тяхното преминаване през дупката на стената.
7. Връзвате тръбите на външно / вътрешно тяло
8. Взимате другия кабел – 3-ката и или монтирате на неги щепсел шуко, или ако има в близост разпределителна кутия го връзвате директно и захранвате климатика с ток.
9. Обърнете внимание на дренажната тръба, която трябва да е така отведена, че да капе на подходящо място. Може допълнително да я регулирате посредством бандаж лентата.
10. Обезвъздушаване на тръбите. Ако те са къси /2-3 метра/ , просто може да пуснете фреона от външното тяло да изпълни тръбите през вътрешното. Ако обаче са над 3-4 метра отворете единния вентил навън, а втория да мине през тръбите. На ухо обезвуздушете тръбите, защото ясно се различава свистенето на фреона и свистенето на въздух. Ако случайно имате вакуум помпа и манометър, може да използвате тях за обезвъздушаването, но успешно може да се справите и без тях. Докато обезвъздушавате следете за евентуален теч по тръбите.
И така вече климатикът е монтиран и готов за експлоатация. Запознайте се добре с функциите му и дистанционното, настройте го по желание и просто го пуснете да работи.
Ако все пак Ви се вижда доста трудно и рисковано сами да монтирате климатика си, ще се наложи да изчакате специалисти и да приготвите известна сума за монтажа му.