Паразитните заболявания са били и в миналото, и продължават да бъдат в днешно време едни от най-разпространените заболявания. Повечето т тях се разпространяват в определени райони, за които са характерни като за климата в България са около 14 вида паразитози, а причинители са трихомони, ламблии, острици, големи детски глисти, тениите, кучешка тения, метила и др.
От паразитни заболявания най-много се засягат децата, особено когато са в колективи, детски заведения и училища. Обикновено заразяването става чрез прием на заразена храна, вода или ръце. Заразеното дете при неспазване на добра хигиена лесно поглъща заразоспособни яйца на паразити и след това те започват да се размножават и развиват в червата или в други органи като дават известна симптоматика.
Най-чести и разпространени са три основни групи паразити и заболяване, което причиняват:
Ентеробиоза
Причинява се от дребни кръгли червеообразни бели разделнополови паразити, изтънени в задния си край. Наричат се острици. Женските достигат на дължина до 12 мм., а мъжките – до 5 мм. Децата се заразяват чрез поглъщане яйцата на остриците, посредством вдишване на запрашен въздух, приемане на замърсена храна, замърсени от мухите плодове, поставяне в устата на предмети, от мръсните си ръце. и др.
Попаднали в червата яйцата се излюпват бързо и след около 12 дни започват да се оплождат, а на 24-ия ден от заразяването женските снасят в аналните гънки около 10 000 яйца най-често вечер, след което умират. Непосредствено след снасянето, яйцата на остриците не са заразни, но само за 5-6 часа при благоприятни те условия на аналните гънки узряват и стават заразоспособни. При стайни условия ( в прахта), заразоспособността на яйцата се запазва повече от 3 месеца, което е от голямо практическо значение. Яйцата се стерилизират при ултравиолетово облъчване.
В зависимост от количеството на паразитите и времетраенето на заболяването оплакванията на децата са различни. Най-често децата имат сърбеж в аналната област, не спят спокойно, скърцат със зъби, имат лош апетит, винаги са капризни, не могат да се съсредоточават, раздразнителни са, често страдат от преходни диарии и уртикария. При момиченцата може да се появи и бяло течение, склонност към онанизъм, не са редки и нощните напикавания. Децата са анемични, а при някои могат да се появят припадъци подобни на епилептиците.
Чрез микроскопско изследване лесно се открива наличието на острици, а лечението им вече е много ефикасно, но само ако се прилага не само на болното дете, а на всички в семейството. А в детските колективи се прави непрекъснато почистване и дезинфекция като не се допуска натрупване на прах по мебелите и запрашеност на въздуха.
Хименолептидоза
Причинява се от малка тения, която достига на дължина до 3 см. Тя има главичка с кукички за прикрепване, шийка и 200 членчета. Изхвърляните ежедневно с изпражненията глистни яйца са заразоспособни ако попаднат в храната на здравите. От яйцата в чревните власинки се образуват зародиши, от които след 12 дни в червата започва развитието си половозрялата малка тения. Механизмът на разпространение на хименолептидозата наподобява твърде много на този при остриците. Заболяването е тежко, продължително и с трайни последствия. Разрушените власинки на червата не се възстановяват. Цялостната всмукателно- ферментативна функция на червата е нарушена и се възстановява частично. Това прави хименолептидозата една от най-опасните детски паразитози.
Ламблиоза
Причинява се от едноклетъчен камшичест паразит. Различават се две форми: вегетативна и цистна. Паразитите са невидими с просто око и достигат до 10 мкм. Ламблиите обитават горните отдели на тънките черва, тапицират лигавицата и нарушават ултраструктурните клетъчни мембрани. Те водят до смущения в усвояването на мастноразтворимите витамини, до нарушения в усвояването на някои белтъчини. Дълго време заболяването може да протече без особено видими смущения, но след този дълъг (с години) период започват немотивирани с храненето диарии, гадене, коремни болки, тежест в дясното подребрие, отпадналост, анемия, чернодробни и жлъчни оплаквания. Диагнозата се поставя чрез изследване на изпражнения и жлъчен сок.
Разпространението става чрез поглъщане на ламблиозни цисти, които във външната среда са много устойчиви.
За запазване на децата от тези доста опасни паразитни заболявания от изключителна важност е профилактиката. Постоянната и непрекъсната борба с паразитозите е в интерес на всички, а успехът й зависи най-вече от спазване на хигиена и то от всички.
В повечето случаи липсата на водоснабдяване, канализация, наличието на септични и помийни ями и лошата хигиена са основна причина за разпространението на паразитните заболявания. Много важно е фекалиите на опаразитените, в които се намират паразитни яйца и ларви да не попадат във външната среда, а здравите да спазват редица правила за предпазване от заразяване с хелминтни зародиши случайно попаднали във външната среда. Сметта е необходимо да се изхвърля своевременно на определено място за да не стане огнище за размножаване на мухи.
От особено значение за предпазване от острици е отстраняването на прахта в дома. Нейното събиране трябва да става с прахосмукачка , а мебелите да се забърсват с влажна кърпа. Събраната прах е добре да се изгаря или полива с вряла вода, а кърпата да се изпира с вряла вода ежедневно. Добре е при възможност помещенията да се облъчват с ултравиолетови лъчи.
За предпазване от заразяване с паразити са от значение и спазването на следните правила на личната хигиена от страна на деца и възрастни:
- да мият ръцете си преди всяко хранене, винаги след ползване на тоалетната и когато са замърсени
- сутрин след ставане от сън подмиване на аналната област със сапун и вода, за да се премахнат всички снесени от вечерта паразитни яйца
- ноктите да са добре изрязани, да не се поставят в устата пръстите и предмети, да не се гризат ноктите.
- да се къпят почти всеки ден и сменят бельото си. Да се ползва лична кърпа за ръце и хавлия за къпане.
- да спят задължително с чисто нощно облекло и в чисто бельо
- да не играят с кучета и котки или ако са имали контакт с такива, да се измиват добре с вода и сапун.
- помещенията да бъдат проветрявани редовно
- спалните на децата и игралните помещения да се подложени на слънчево облъчване с големи прозорци
- да се изнасят на слънце един път седмично бельото и спалните завивки.
- да не се консумират недобре измити плодове и зеленчуци
- да се унищожават мухите, замрежват прозорците и съхраняват хранителните продукти на закрито- в хладилник.
Паразитните заболявания са много сериозни и често водят до непоправими последствия в организма на малките деца. Спазването на хигиена и изграждането на лични хигиенни навици у децата е най-добрата профилактика. Всички деца трябва да се изследват поне веднъж годишно за паразити, което е важна профилактична мярка и може да предотврати допълнително разпространяване на паразитите и взимане на своевременни мерки за лечение.
Хигиената, особено при малките деца е изключително важна! Всъщност скоро четох една статия на американски учени, които твърдят, че колкото и да е отлична хигиената у дома пак може да се появят такива зарази, ако имате хлебарки например. Малко се изплаших защото у нас се появяват от време на време и колкото и да пръскаме е трудно да се отървем напълно, когато съседите не пръскат и не хаят. Но от тогава като сядаме да ядем винаги измивам по още веднъж чиниите и приборите за всеки случай.