Облачните технологии са нещо, за което се говори от известно време като за нов начин на съхранение на информация, който ще замени почти напълно дискови устройства и други видове памети. Разбира се метафорното използване на думата „облак“ малко обърква тези, които не знаят за какво става въпрос и именно затова ще се опитаме да обясним.
С развитието на технологиите и навлизане на компютрите във всички сфери на човешкото битие, количеството на информация, която се налага да бъде съхранявана непрекъснато расте. На този етап огромен обем информация се съхранява на най-различни устройства – компютри, смартфони, таблети, твърди дискове и др. Това е потребителска информация, чийто обем нараства с огромни темпове. С още по-големи темпове нараства съхраняваната от бизнеса информация. Същевременно непрекъснатият достъп до Интернет чрез различни устройства става все по-масов.
Именно това наложи търсенето на алтернатива за съхранение на потребителска информация в т. нар. отдалечени сървъри или образно казано „облаци“. Всъщност облачните технологии представляват информация и технологични услуги, които са постоянно и непрекъснато достъпни през Интернет.
Всеки потребител или фирма би могла да има свой „облак“ в Интернет, който сам по себе си представлява всъщност ресурс с огромни възможности. А най-важното е, че той е достъпен за своя потребител по всяко време и отвсякъде, без ограничение, стига да има Интернет връзка.
Облачните технологии всъщност са вид услуги, които могат да бъдат ползвани от частни потребители или фирми и в зависимост от това и други фактори са различни видове:
Индивидуален (частен облак) – този тип облаци е най-надежден и сигурен и се предпочита от отделни структури, които не желаят да споделят своята информация. Той притежава допълнителна защитеност от firewall (защитна стена). Така информацията, която се съхранява е достъпна единствено през вътрешна мрежа за ограничен брой потребители от самата структура, които имат право да я управляват. Този вид облак като услуга е една от най-предпочитаните от бизнеса, защото при него се изгражда оптимална инфраструктура с гарантирана надеждност и сигурност, недостъпна за външни потребители.
Публичен облак – при този тип облак информацията бива достъпна до всички потребители. Той също е едно добро решение за фирмите, защото дава възможност определена информация да бъде не само достъпна за потребителите, но дава възможност за ползването и от регистрирани потребители. Така чрез IT решения се постигат много добри мобилни приложения отнасящи се до управление на работата с клиенти, което е много ценно за фирмите.
Хибриден облак – представлява комбинация от частен и публичен облак, която често е много предпочитана от различни фирми и организации. Този тип облачна технология дава възможност да се хоства информация със значителна важност за дадена фирма в частния облак, а друга, която може да бъде достъпна до потребителите и клиентите – в публичната част на облака.
Вътрешен облак – представлява мрежа от облаци,, които са един в друг и наподобяват до голяма степен Интернет пространството. Една глобална вътрешна облачна мрежа, която е в състояние да предоставя безброй много услуги на потребителите. За тази мрежа обаче са нужни няколко доставчици, защото осъществяването и е извън възможностите на само един.
Комбиниран облак – комбинирането на различни облачни технологии от различни доставчици, при което се дава възможност за улесняване достъпа на услуги в публичния облак и в същото време се избягват трудности от типа на PCI съвместимост и др.
Обществен облак – това е облачна технология, която се ползва от няколко фирми или организации, които доброволно споделят своята информация поради общи бизнес или други интереси. Този тип облак е с много висока степен на сигурност и дава възможност за желаната поверителност и съвместимост. Така той се очаква особено в близко бъдеще да стане най-предпочитана облачна технологична услуга за много фирми и организации.
Облачните технологии ще заемат все по-важно място в бизнеса и икономиката, защото дават възможност за прехвърляне на огромен обем информация от компютрите и всички подвижни дискове и флаш памети, в мега мощни дата центрове. Това ще улесни бизнеса и ще намали значително разходите му.