Интересно е да се знае, че първоначално доматите са били само декоративни растения, на които са се приписвали чародейни свойства.
Доматът е от семейство лилиеви. Към това семейство са картофите, чушките, сините домати, но и отровните беладона и татул.
Дълго време те не са били използувани за храна, защото се е смятало, че са отровни. Масовата консумация на доматите започва едва през XVIII век – първо на зелените, а после и на червените.
В съвременната кухня доматите се използуват почти ежедневно в прясно или в консервирано състояние – консерви, концентрати, сушени, замразени и пр. Благодарение на оранжериите пресни домати се осигуряват и през зимните месеци. За нас домата си е зеленчук, който присъства непрекъснато на трапезата ни под формата на салата. Ботаниката обаче отрича домата като зеленчук. Според нея „узрелия яйчник, заедно със семената, на цъфтящото растение“ е плод.
А какво са тогава чушките, патладжаните, тиквичките, краставиците, боба, авокадото?
И така спорът все още продължава…
Учените се аргументират, че има разлика в терминологията в ботаниката и кулинарията. Но това не решава въпроса какво е доматът.
Има над 1000 разновидности на домата, включително „чери доматите, розовите домати, сливовообразните италиански домати и др. По размери доматите варират, в среден диаметър от 5 до 10 см. По форма могат да бъдат кръгли, сплескани или продълговати, крушовидни и овални. На цвят различаваме жълти, светло оранжеви, розови и най-вече червени домати. Има и сортове, които остават зелени на цвят дори след узряване. Вкусът на доматите зависи от много фактори, включително времето на бране (преди/след узряване), съдържанието им на захар, киселини, мекотата на плътта и жилавостта на кожестата обвивка.
Освен голямо количество вит. С и каротин, в домата има и ликопен. Това фитохимично вещество придава червения цвят на доматите, пъпешите, червения грейпфрут, червената чушка. Ликопенът действа като антиоксидант, предпазва от ракови заболявания, особено на простатата, неутрализира отрицателното въздействие на ултравиолетовите лъчи.