Въпреки че като погледнем един обикновен Глобус синият цвят на него преобладава, за съжаление водата на нашата планета, която става за пиене е под 1%. Този факт е доста стряскаш, но ние го осъзнаваме само когато пресъхне кранчето у дома или се наложи да търпим някакво наложено ограничение като режим по време на суша. А би трябвало да бъдем разумни и да пестим винаги, създавайки си определени навици, чрез които да ограничим ненужният разход.
Да пестим вода не означава да го правим за сметка на хигиена и да се къпем по-рядко или да перем по-рядко дрехите си. Да пестим вода значи да не я разхищаваме безотговорно без да мислим за това, че има УТРЕ, когато също ще имаме нужда от нея, а тя ще бъде много по-малко и много по-скъпа.
Кои са навиците и правилата, които можем да си наложим за да има вода и за бъдещите поколения и да запазим баланса в природата:
1. Никога не допускайте да тече ненужно вода от кранчето у дома. Само за една минута по този начин се разпиляват по 7-8 литра вода.
- Ако обичате да пиете по-студена вода не е нужно да я изстудявате като я източвате на чешмата. За тази цел е достатъчно да налеете шише, което да стои в и без това работещия хладилник.
- Докато си миете зъбите не е нужно водата да тече непрекъснато за времето необходимо да ги изчеткате добре. Може да спрете кранчето и пак да го пуснете след това.
- Не допускайте никакви течове и веднага ги отстранявайте ако се появят. Ако само едно кранче капе, се губят повече от 10 литра вода на ден.
2. В съвременните домакинства се използват перални и съдомиялни машини и трябва да се научим да използваме техният пълен капацитет като ги натоварваме с максимално допустимото количество и оптимална по времетраене програма.
3. При първа възможност да подменим остарелите казанчета на тоалетните, кранове и душове със съвременни, които са съобразени и проектирани за пестене на вода. Тоалетните инсталирани преди 1980 г. използват 15 – 20 л. вода за промиване. Можете да спестите значително от разхода на вода в тоалетната ако монтирате съвременно казанче с два режима на работа.
4. Терасите и плочниците мийте само в дъждовно време и то не с питейна вода. Събирайте дъждовната вода, особено ако имате двор и градина и поливайте разумно. Прекомерното поливане не е полезно за повечето растения, защото стимулира растежа на кухи корени и ги прави по-неустойчиви.
Ако сте далеч от централна канализация, домашните пречиствателни станции са добро решение на проблема. Те пречистват използваната в домакинството вода, след което можете да поливате с нея градината си. Водата от подобни системи е много полезна за растенията, защото е богата на азотни съединения, а същевременно ви решава проблема с поливането.
5. В градината си положете тор или слама около лехите, защото така запазвате влагата и когато поливате нека да бъде сутрин като поливате корените, а не листата на растенията. Не прекалявайте с торенето, защото това увеличава нуждата от често поливане, а постоянното поливане стимулира растежа на корените на плитко, което ще доведе до изсушаване на тревата през по – горещите дни.
Създавайки си собствени правила и навици за пестене на вода, ние не усложняваме в никакъв случай ежедневието си и не се лишаваме от хигиена или комфорт. Така само спомагаме за съхранението водата в природата и без да полагаме специални усилия, възпитаваме в това и децата си.