Начало / Моят дом / Двор и градина / Да си направим домашна зеленчукова градина
Удоволствието да засееш и отгледаш зеленчуците, които слагаш на трапезата е голямо, но има правила, които старите градинари знаят, ние трябва да научим от тях. Дори няколко лехи пред дома мога да ни доставят удоволствието да сме производители.

Да си направим домашна зеленчукова градина

Няма по-вкусна и хубава храна от тази, която сами сме си произвели и отгледали. Биоземеделието става все по-популярно и всеки, който има кътче земя, опитва да произведе малко зеленчуци поне за собствена консумация, защото са много по-вкусни  от тези на пазара.

Създаването на зеленчукова градина си има своите тънкости и е нужно малко предварително обучение ако ни е за първи път. Преди всичко трябва да знаем някой закони по отношение на съжителстването и взаимоотношенията между различните растения, които сме решили да отглеждаме. Необходимо е правилно редуване на културите в едно хармонично съжителство за да не се изтощава почвата. Освен това при определено подреждане и комбиниране на растенията, рискът от вредители е по-малък, а това ще позволи използването на по-малко пестициди. Правилното третиране на почвата пък не изисква прекалено торене, което определено ще ни даде възможност да си произведем вкусни биозеленчуци за трапезата.

Как да комбинираме зеленчуците в своята домашна градина?

Краставиците съжителстват добре с лука, граха, целината, червеното цвекло, магданоза, марулите, алабаша, зелето, нискостебления фасул.

Доматите съжителстват успешно със спанак, лук, магданоз, зеле, марули, алабаш, нискостеблен фасул, моркови.

Картофите – до тях може да засадите копър, чесън, хрян, спанак и фасул

Марулята – разбира се чудесно с лука, доматите, зеления фасул,  репичките, ряпата, копъра, граха, краставиците, ягодите, морковите, зелето, чесъна.

Фасулът – расте добре заедно с морковите, цветното зеле и чубрицата.

Спанакът – чудесно вирее в съчетание с домати, зелен фасул, ягоди, алабаш, моркови, картофи, зеле.

Копърът – може да се засее в близост с домати, лук, репички, краставици.

Ягоди – развиват се добре близо до моркови, лук, зеле, ряпа, репички, салата, спанак, лук.

И така, ето особено благоприятните съобщества:

  • картофи и домати до лук
  • домати до магданоз
  • салата до репички
  • картофи до зеле
  • грах до целина

Същевременно особено неблагоприятно съжителство в комбинация в градината имат:

  • Фасул, зеле и картофи до чесън лук
  • Червено зеле, алабаш и резене до домати
  • Магданоз до салата
  • Червено цвекло до домати
  • Домати до грах
  • Грах до фасул
  • Главесто бяло зеле до майорана

Лоша е комбинацията на всички зеленчукови култури в съседство с орехи или пелин.

Как да сеем зеленчуците и какви семена да ползваме?

От качествата на семената и посадъчния материал зависи много дали нашите зеленчуци ще се развият добре и ще останем доволни от това, което сме произвели. Затова трябва много да внимаваме когато се снабдяваме със семена или разсад. Важни са произхода, чистотата и кълняемостта. Ако семената са заразени с болести и неприятели, резултатите ще са плачевни.

След като добре сме проучили произхода и качеството на семената и разсада, който ще ползваме, идва момента на самото засяване. Основен принцип е редуването на надземните и подземните зеленчукови култури на едно и също място. Трябва да се има предвид също, че различните видове зеле не се засаждат след кръстоцветни култури – алабаш, репички, ряпа, защото са от едно семейство. Праз може да се сее след всички зеленчуци, но не и след кромид. Салата се посява след всички зеленчуци. Спанакът се развива най-добре след ранни картофи, грах или фасул. Кромидът се набучква след различните видове зеле, краставици или моркови. Морковите е най-добре да растат след различните видове зеле и след житни култури. Червеното зеле се развива хубаво след алабаша и разните видове салатки, но не и след спанак. Целината се сее след спанак и карфиол, но не и целина, моркови и магданоз. Зеленият фасул може да се редува със себе си или със зеле. Грахът не трябва да е след лук или праз- необходимо е да минат поне три години. Краставиците понасят всички зеленчуци и могат да растат след тях, а доматите не трябва да се сеят след картофите.

В края на лехите можете да засадите билки и зарзавати, които излъчват силен аромат, летливи вещества, фитонциди и подобни. Те могат да се използват и като подправка , и за лечебни цели. Освен това стимулират растежа на културите. Така при картофите се препоръчва чесън, а при доматите – магданоз. Хрянът, засаден в края на картофените площи, оказва благотворно въздействие върху развитието на клубените.

Градина със зеленчуци

Ако градинката, в която отглеждате зеленчуци е малка на площ и няма как да спазвате правилата на редуване, то е добре на 3-4 години почвата да се изследва за  количество на калий и фосфор и ако е нужно да се обогатява. Обработването на почвата трябва да става пролет и есен и ако е необходимо тя да се обеззаразява.

Добре е да се знае, че ако комбинираме репички с главеста салата или домати при отглеждането, то това предпазва от инвазията на земни бълхи. Магданозът, засят близо до домати, ги пази от кафяво гниене, а лука, засят близо до ягоди пречи на появата на сива плесен.

Много са правилата на градинарите, които трябва да се научат за да може отгледаните зеленчуци да са едри и вкусни. Удоволствието обаче да откъснеш от градината и да си нарежеш прясна салата или да подправиш гозба, е незаменимо и си заслужава усилията.

Прочетете също

Цветето Кала и как можете да го отгледате

Как можем да отгледаме Кала с едри и красиви цветове и как може да я съхраним

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.