Да храним децата си балансирано, означава да им приготвяме и поднасяме функционални храни с висока биологична стойност. Биологичната стойност на всеки продукт се определя от степента на съответствие на химичния му състав на формулата на балансираното хранене. Балансираното хранене се намира в тясна зависимост от потребностите на децата в различна възраст от енергия и различни хранителни вещества. Но даже и познаването на високата биологична стойност на продукта не определя в каква степен новият, предлаган от промишлеността продукт или готово ястие ще се окаже полезен за организма на детето.
Бързо протичащите процеси на биохимично съзряване на различните системи в организма и преходът на децата към храна, близка до храната на възрастните , обуславят всички особености в храненето на децата.
Кои са най-важните и биологично стойностни продукти за нашите деца?
Мляко
То е основният високохранителен и лесноизползваем от организма но децата хранителен продукт. То съдържа пълноценни белтъци, мазнини и особено минерални вещества и витамини, така необходими за растящия организъм. Млечнокиселите продукти не само запазват основните хранителни свойства на млякото, но и съдържат полезни микроорганизми, които предотвратяват развитието на гнилостните микроби в дебелите черва. Препоръчват се около 500 мл. мляко на ден за всяко дете.
Млечни продукти
От млечните продукти изключително ценна е изварата. В нея се съдържа голямо количество белтък, богат на незаменими аминокиселини, намиращи се в балансирано съотношение помежду си.
Ценни хранителни вещества и по-специално пълноценни белтъци и лесно усвоим калций се съдържат и в бялото саламурено сирене. Целесъобразно е изкисването му в студена вода за намаляване количеството на натриев хлорид.
Месото и месните продукти
То също спада към групата на богатите на белтък храни, добре балансирани по аминокиселинен състав. Особено във възрастта след 3 години, приемането на месо от децата се увеличава, защото то съдържа 14-20 процента пълноценен животински белтък. Особено полезно е месото от средно угоени животни. Излишъкът от мазнини в месото се отразява неблагоприятно върху усвояемостта му и неговата използваемост в организма.
Освен белтъци и мазнини месото съдържа и редица минерални вещества, в частност желязо и витамини /A, B2, B6, B12 и др./. Особено полезни за децата са телешкото, говеждото и птичето, а от субпродуктите – черният дроб. Различните колбаси не се препоръчват за хранене на децата.Техният състав и произход в повечето случаи е неподходяща храна за деца.
С увеличаване на възрастта децата увеличават видовете меса и месни продукти, които приемат. За по-големите деца са полезни и другите видове меса – свинско, гъше, пуешко и т.н., също обаче получени от средно угоени животни.
Рибата и рибните продукти
Децата задължително трябва приемат риба и рибни продукти. Биологичната стойност на белтъка, съдържащ се в рибата, се доближава до този на месото. От друга страна, рибният белтък се смила по-лесно и се усвоява по-бързо от организма в сравнение с месото от домашните животни. В рибната мазнина се съдържат значителни количества витамин А и почти всички полинаситени мастни киселини. Всяко дете трябва да приема поне един път седмично риба.
Яйца и яйчни изделия
Те са много ценен продукт за децата. Освен пълноценни белтъци, яйчният жълтък съдържа много мазнини и фосфатиди, значително количество желязо, лесноусвояем калций, фосфор, а също така и витамините А и D.
Хлябът, брашното, тестените изделия, бобовите храни и сладкарските изделия
Това са храните, чието основно предназначение е да снабдяват организма с енергия. Хлябът е беден на аминокиселините лизин и треонин, но е богат на минерални соли и витамини от групата В. За децата е добре да приемат пълноценен хляб – типов или пшеничено-ръжен, наред с белия хляб : пълнозърнест хляб 50-100 г и бял хляб 50-100г. на ден.
Фасулът, грахът и лещата са богати на растителни белтъци, минерални соли и витамини. Именно поради това те са ценна храна за растящия организъм.
Мазнини
От мазнините голямо значение за храненето на детето има млечното масло поради неговото лесно смилане и пълно усвояване. Полезни са и растителни масла, съдържащи в значително количество полиненаситени мастни киселини /линолова и линоленова/, фосфатиди, фитостерини и мастноразтворими витамини.
Зеленчуци
Те са източник на ценни хранителни вещества за детето и са необходими за нормалното функциониране на храносмилателния апарат и правилното протичане на обменните процеси. Могъщо е свойството на зеленчуците за повишаване на секрецията на храносмилателните сокове и за усилване на ферментативната им активност. Зеленчуците са необходими и полезни за всички деца всеки ден и особено в сурово състояние във вид на салати – домати, моркови, зеле, краставици и др.
Колкото по – различни видове се използват в храненето на детето, толкова по-разнообразни и по-полезни за организма хранителни вещества се доставят и оползотворяват. Зеленчуците са мощен фактор за тренировка на дъвкателния апарат, с което се постига осигуряването на здрави венци и зъби на детето, а също така нормално функциониращи стомах и черва.
Плодове
Те имат изключително голямо значение за храненето на децата. Плодовете имат приятни вкусови качества и са основни източници на витамин С и Р, органични киселини, минерални соли и микроелементи. Тяхното използване при храненето на детето е абсолютно необходимо през всички сезони на годината.
Детето обикновено започва да обича и да яде, това с което се храним ние. Това е факт, който е доказан. От нас зависи детето ни да се храни правилно и балансирано. За да стане това е нужно да осмислим всичко написано до тук и да променим и своя начин на хранене. Няма как ние да похапваме торта за десерт, а да искаме детето да яде ябълка. Правилният подход за балансирано хранене и здраво дете, е да се промени стереотипа на хранене у дома като цяло. Да се въведат правила, които всички да спазват.
Детето има нужда от балансирано хранене с храни с висока биологична стойност, но те са много полезни и за нас.